google-site-verification=LOsQsaZ02vK3PGK62sqNaKWoh74HwN6TOQPDTZ0Lkgo 

BM Yemen ile Husiler Arasında Yapılan Hodeidah Anlasmasini Desteklemeli


BM Yemen ile Husiler Arasında Yapılan Hodeidah Anlasmasini Desteklemeli
BM Yemen ile Husiler Arasında Yapılan Hodeidah Anlasmasini Desteklemeli

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Yemen caddesinde meşru hükümet ile Husi milisleri arasındaki "Stockholm Anlaşması" nı dondurmaya yönelik çağrıların arttığı bir zamanda, uygulanmadan sonuçlandırılmasından iki yıl sonra, meşru hükümet Hodeidah'daki (UNMHA) BM misyonunu darbe grubu tarafından hapiste tutmayı reddettiğini yeniledi.

 

 Dün (Perşembe), Yemen hükümetin dışişleri bakanı Muhammed El-Hadrami, "Birleşmiş Milletler misyonunun, görevlerini yerine getirebilmek ve Husi milislerinin hareketlerine müdahale ve engellemelerini durdurmak için Hodeidah Anlaşmasını desteklemesi gerektiğini" vurguladı.

 

Al-Hadhrami, Riyad'da Birleşmiş Milletler Hodeidah Anlaşmasını Destekleme Misyonu Başkan Yardımcısı Daniela Crosslak'ı kabul ederken, "BM misyonunun Husi darbe milislerinin elinde devam eden varlığını kabul etmek kabul edilemez" dedi.  

 

Yemenli bakan, kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmek için misyonun karargahını Hodeidah'ta tarafsız bir konuma taşımayı vurgularken, aynı zamanda "hükümetin uygulamaya dönmesi hakkında konuşmadan önce Albay Muhammed el-Süleyhi'yi hedeflemek de dahil olmak üzere Husi ihlallerine yönelik soruşturma prosedürlerine devam edilmesi gerekliliğini vurguladı.  

 

 Resmi kaynaklar, Al-Hadhrami'nin BM yetkilisine "BM misyonunu Husi kontrolünden kurtarmadan ekibin geri dönmesinin yararlı olmayacağını, valilikteki acı gerçeği değiştirmeyeceğini ve Hodeidah anlaşmasının uygulanması konusunda herhangi bir ilerleme sağlamaya herhangi bir şekilde hizmet etmeyeceğini" açıkladığını aktardı.

 

Resmi kaynaklar, Hodeidah'daki BM misyonu başkan yardımcısının, "Hükümetin Hodeidah anlaşmasını destekleme çabalarına ve Birleşmiş Milletler misyonuna verdiği desteğe övgüde bulunduğunu, misyonun Hudaydah anlaşmasının misyona verilen yetki ve Yemen'deki barış sürecinin hizmetinde uygulanmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını" söylediğini aktardı.  

 

Al-Hadhrami'nin Hodeidah Komitesi Başkan Yardımcısı (UNMHA) ile görüşmesi, misyonun ateşkesi istikrara kavuşturmadaki rolünü canlandırma ve güçleri yeniden konuşlandırmayı amaçlayan ortak toplantıları yeniden başlatma çabaları bağlamında Riyad'da Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Korgeneral Ali Mohsen Al-Ahmar ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.  

 

Hükümet kurumu "Saba", Al-Ahmar'ın Crosslak ile "Stockholm anlayışlarından kaynaklanan Hodeidah anlaşmasıyla ilgili bir takım konuları ve ikinci yıldönümünün geçişiyle birlikte uygulanmasını engelleyen engelleri" görüştüğünü bildirdi.

 

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, "Hodeidah anlaşmasının tam olarak uygulanması için meşruiyetin açık gerekçelerle birçok taviz verdiğini, Husiler ise ateşkes aşamasından başlayarak insani limanların ve koridorların açılmasından, geri çekilmelerle ve diğerlerinin son bulduğu tüm adımlarını engellediğini" doğruladı.

 

 Yemen Başkan Yardımcısı, Birleşmiş Milletleri "Husi grubuna baskı yapmaya ve herkesin bir dayanak noktası ve bu Husi uzlaşmazlığı ve küstahlığı olmasaydı kapsamlı bir barış süreci oluşturmak için bir mihenk taşı olarak gördüğü Hodeidah anlaşmasının hükümlerini sürekli ihlal etmesi için doğrudan cezai tedbirler almaya" çağırdı.

 

 Yemen dış misyonunun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne yazdığı mektuba göre, BM misyonu yardımcısının Hodeidah'taki hareketleri, geçen Ağustos ayında Meşruiyetinin yeniden konuşlanmayı koordine eden Ortak Komite'deki ekibinin çalışmalarının askıya alındığını duyurmasından bu yana durmuş olan misyonun çalışmalarını yeniden canlandırmaya geldi. 

 

 Hodeidah valiliğinin ve grubun deniz seyrüseferine yönelik artan tehditlerinin ve silah kaçakçılığının ve deniz mayınlarının döşenmesinin devam ettiği Yemen’in batı kıyısındaki Husi ihlallerinin artmasıyla birlikte, Yemen caddesi tüm “Stockholm” ün dondurulması ve Hudaydah ile limanlarının kurtarılma sürecinin yeniden başlaması çağrısında bulunmaya devam ediyor.

 

 Yemenli yazar ve gazeteci Ahmed Abbas Asharq Al-Awsat ile yaptığı röportajda "Husiler uluslararası toplumla büyük bir küçümseme ile ilgileniyorlar, çünkü yapılabilecek en fazla şeyin burada veya orada kınamak veya BM elçisi Griffiths'in gösterdiği endişeyi" bildiklerini söyledi.

 

 Abbas şunları ekledi: “Bu grup bir çete olduğunu ve olay yerinde acil bir durum olduğunu biliyor, bu nedenle ne üyelerinin ne de üyelerinin zihniyetinin herhangi bir uluslararası sorumluluğa sahip olmadığını bu bakış açısıyla ele alıyor ve bu operasyonları durdurmanın tek yolu Hodeidah ve limanlarını kurtarmaktır, çünkü bu kurtuluş, kontrol ettikleri gelir grubunu gelirden mahrum bırakacaktır.  

 

Liman onu bölgedeki absürt faaliyetlerinde kullanacak ve ayrıca İran'ın sürekli gönderdiği silahlar, uzmanlar ve Yemen halkını öldürdükleri ve Yemen kıyılarında korsanlık yaptıkları yıkıcı araçlar dahil askeri finansmana girmelerini engelleyecek.  

 

Yazar Ahmed Abbas, "Hodeidah ve limanlarının kurtuluşunun, acı çeken halkı hak edenlere insani yardım ulaştırılmasını kolaylaştıracağını" "Husiler, onun deyimiyle -" bu yardımı yağmalayıp cepheye gönderiyorlar ve ondan kalanları satıyorlar "diyor.

 

Askeri açıdan, Hodeidah'ın kurtuluşu - ve Abbas'la konuşmak - “Husileri sahilde olmaktan mahrum bırakacak ve planlarını uygulamaktan uzak kalacaklar. Deniz mayınları dikip bu kıyılara patlayıcı tekneler gönderiyorlar ve bundan mahrum kalırlarsa bu eylemleri gerçekleştiremeyecekler. 

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar